Copy

Bu hafta Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu’nun sizin için seçtikleri

Havası da Suyu da Tiyatroydu

Gazeteci Zeynep Miraç Taner, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz, Türkiye tiyatro sahnesinin en özel emektarlarından usta sanatçı Yıldız Kenter’in 70 yıllık kariyeri, her daim yeni kuşaklara taşıdığı tiyatro aşkı üzerine yazdı.

Önyargıları Hayalleriyle Yıkan Genç Kızların Öyküsü: “Ben İstersem”

“Ben İstersem” kitabının yazarı gazeteci Melis Alphan’la, tüm “rağmen”lere karşı duran ve toplumsal önyargıları hayalleriyle yıkan genç kızların yaşam öykülerini konuştuk.

Kadın Örgütlerinden 25 Kasım İçin Çağrı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için kadınlar, hazırlıklarını sürdürüyor. Kadın örgütleri, 25 Kasım’da tüm kadınları alanlara çıkmaya çağırıyor.

Dünyanın İlk Vajina Müzesi Londra’da Açıldı

İzlanda’daki penis müzesinden sonra dünyanın ilk vajina müzesi İngiltere’nin başkenti Londra’nın mağazaları, kafeleri ve publarıyla ünlü semti Camden Town’da açıldı. Müzeyi gezmek ücretsiz.

Milli Tekvandocu Nafia Kuş: “Türkiye’de Her Kadın Dövüş Sporunu Öğrenmeli”

Başarılarını ve spor serüvenini Gazete Duvar’dan Işıl Çalışkan’a anlatan milli tekvandocu Nafia Nehir Kuş,"Ülkemizde kadına şiddet olayları çok fazla. Bu nedenle her kadının kendini savunabilmesi için dövüş sporlarını öğrenmesini gerekiyor” dedi.

Türkiyeli Kadın
Eskrimciler
Bir İlke İmza Attı

Genç Kadınlar Kılıç Dünya Kupası’nda mücadele eden Türkiye Genç Kadınlar Kılıç Milli Takımı, Gençler Dünya Kupalarında altın madalya kazanan ilk takım olarak eskrim tarihine geçtiler.

15. Kadın Kadına
Öykü Yarışması
Başvuruları Başladı

Kaos GL’nin düzenlediği, bu yılki teması “Geleceği Hatırla!” olan “Kadın Kadına Öykü Yarışması”na başvurular başladı.

Bir Emsal Karar Daha: Kreş Yoksa Tazminat Var

Sakarya’da 150 kadın çalışanı olan firmada kreş açılmadığı için işten ayrılmak zorunda kalan Derya Bal, açtığı davayı kazandı. Mahkeme işverenin 29 bin TL tazminat ödemesine karar verdi.

Koç Üniversitesi Raporu: Türkiye’de Toplumsal
Cinsiyet Eşitliği

Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından yayımlanan, “Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” raporu, 2018 verileriyle Türkiye’de toplumsal cinsiyet “eşitsizliğinin” bir panoramasını sunuyor.

KONDA Toplumsal Cinsiyet
Raporu: Kadınların
Yüzde 22’si Çalışıyor

KONDA Hayat Tarzları – Toplumsal Cinsiyet raporuna göre, kadınlar çalışanların yüzde 22’sini oluştururken, işsizlerin yüzde 38’ini oluşturuyor. Kadınların yarısı ise çalışmak için eşlerinden izin almaları gerektiğini düşünüyor.

Çocuklara Yardım Etmek İçin İngiltere’den
Nepal’e Koşuyor

Çocuklara yardım için İngiltere’den Nepal’e koşan İngiliz yazar, gezgin ve maraton koşucusu Rosie Swale Pope, Türkiye’ye ulaştı.

HAFTANIN SÖZÜ

"Öğrencilerini, seyircilerini, kamuyu bir görev bekliyor şimdi: Bir süredir ışıkları kapalı duran Kenter Tiyatrosu’nu yeniden ayağa kaldırmak. Yıldız Kenter’e borcumuzu ancak böyle ödeyebiliriz."
Zeynep Miraç Taner

Platformumuzun üyesi olarak;

Kadının eşitlik ve adalet mücadelesine destek olacak,

Eşitlik Adalet Kadın Platformu’nun etkinliklerinden haberdar olacak,

Haftalık e-bülten alarak Eşitlik Adalet Kadın Platformu’nun düşünceyi derinleştiren, cesaretlendiren, dayanışmayı arttıran içeriklerine erişebileceksiniz.

Birlikte değişime katkı sunacak, değişimin bir parçası olacaksınız.

Üye Olmak için
Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu © 2019


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu · İstiklal Caddesi No: 189 Turhol Han Kat: 3 Daire: 5 Beyoğlu · İstanbul 34440 · Turkey