Copy

Bu hafta Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu’nun sizin için seçtikleri

Yunanistan’ın İlk Kadın Cumhurbaşkanı: Katerina Sakellaropoulou

Yunanistan parlamentosunda yapılan seçimlerde, sivil özgürlükler, çevre, azınlık ve mülteci sorunları gibi konulardaki hassasiyetiyle tanınan Katerina Sakellaropoulou ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi.

Avukat Hülya Gülbahar Yazdı: Tecavüze “Evlilik” Adı Verilemez

Kadın hakları aktivisti, avukat Hülya Gülbahar, önümüzdeki günlerde TBMM’ye gelmesi beklenen ikinci yargı paketi ve af yasasında yer alan “çocuk evlilikleri” ifadesiyle çocukların cinsel istismarının nasıl af kapsamı içine dahil edildiği üzerine yazdı.

New York Times’dan Kadın Demokrat Adaylara Destek

New York Times, Kasım ayında Donald Trump ile başkanlık için kimin yarışacağını belirleyecek Demokrat Parti ön seçimlerinde senatörler Elizabeth Warren ve Amy Klobuchar’ı destekleyeceklerini açıkladı.

Dünya Genelinde Kadın Siyasetçilere Yönelik Şiddet Artıyor

Araştırmacı Bigio ve Vogelstein, kadın siyasetçilerin temsil oranının tüm dünya genelinde arttığını, ancak bununla birlikte, siyasete atılmak isteyen hem de görevdeki kadınların maruz kaldığı taciz ve şiddetin de ciddi boyutlara ulaştığını ifade ediyor.

İsyan Devam Ediyor: ABD’de 4. Kadınlar Yürüyüşü

Trump’ın başkanlık koltuğuna oturduğu 2017 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yapılan “Kadınlar Yürüyüşü”nün 4’üncüsü için kadınlar sokaklardaydı.

77. Venedik Film Festivali’nde Jüri Başkanı Cate Blanchett

Bu yıl Venedik Film Festivali’nde, büyük ödül “Altın Aslan”ı belirleyecek uluslararası jürinin başkanlığını aktris ve yapımcı Cate Blanchett üstlenecek.

İngiltere Parlamentosu’na Seçilen İlk Türkiye Kökenli Milletvekili: Feryal Clark

Türkiye kökenli nüfusun yoğun olarak yaşadığı Londra’nın kuzeyindeki Enfield bölgesinden İngiltere Parlamentosu’na seçilen Feryal Demirci Clark ilk konuşmasını yaptı.

Dalberg, Tüm Projelerini Toplumsal Cinsiyet Merceğiyle Ele Alacak

Gelişmekte olan ülkelerde yaşam standardını yükseltmek ve küresel zorlukları aşmak için çalışmalar yürüten danışmanlık şirketi Dalberg, bu yıldan itibaren, tüm projelerini toplumsal cinsiyet merceğiyle yürütecek.

THY’den Kadın Pilot Sayısında Tarihi Rekor

Türk Hava Yolları (THY), kadın pilot sayısında tüm zamanların rekorunu kırdı. 2006 yılında sadece 6 olan kadın pilot sayısı bu yıl itibarıyla 35 kat artarak 211’e çıktı.

Damla Sönmez Avrupa Film Akademisi Üyesi Seçildi

“Sibel” filmindeki performansıyla Seattle Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Damla Sönmez, Avrupa Film Akademisi’nin üyeleri arasına katıldı.

Greta Davos’ta: “Farkındalık Sadece İlk Adım, Daha Fazlası Gerekiyor”

Davos Zirvesi’nde konuşan İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, dünya liderlerinden fosil yakıt arama ve çıkarma çalışmalarını durdurmalarını, fosil yakıt endüstrisine yatırımları da geri çekmelerini talep etti.

HAFTANIN SÖZÜ

Milliyet yazarı Asu Maro senaristlerle, yapımcılarla, yönetmenlerle yapılan görüşmelere rağmen televizyon dizileri ve reklamlarda devam eden cinsiyetçi kalıpları yorumladı:

"Kadın karakterleri sadece erkekler üzerinden tanımlarsanız tabii sonra can sıkıntısından entrikacı da olurlar, tehlikeli düşman da. Kadına başka meşgale vermediniz ki onla uğraşsın…"

Platformumuzun üyesi olarak;

Kadının eşitlik ve adalet mücadelesine destek olacak,

Eşitlik Adalet Kadın Platformu’nun etkinliklerinden haberdar olacak,

Haftalık e-bülten alarak Eşitlik Adalet Kadın Platformu’nun düşünceyi derinleştiren, cesaretlendiren, dayanışmayı arttıran içeriklerine erişebileceksiniz.

Birlikte değişime katkı sunacak, değişimin bir parçası olacaksınız.

Üye Olmak için
Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu © 2019


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu · İstiklal Caddesi No: 189 Turhol Han Kat: 3 Daire: 5 Beyoğlu · İstanbul 34440 · Turkey